  • UKL1E330KEDANATD
UKL1E330KEDANATD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1E330KEDANATD
HK JDW NO:
555-UKL1E330KEDANATD
Description:
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1E330KEDANATD
    Select All
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    140mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm