  • UMA1V2R2MCD2
UMA1V2R2MCD2
advertisement
Manufacturer No:
UMA1V2R2MCD2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMA1V2R2MCD2
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMA 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.4mA 0.118Dia 3.00mm -40°C~85°C Polar 1mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 23661
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UMA1V2R2MCD2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    8.4mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.6mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UMA
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.039 1.00mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C