  • UPJ1A122MHD6TO
UPJ1A122MHD6TO
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1A122MHD6TO
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPJ1A122MHD6TO
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPJ 1200μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 930mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11446
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1A122MHD6TO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPJ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.36mA
  • Ripple Current
    930mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Impedance
    96mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.06A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm