  • UPT48E3/TR13
UPT48E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
UPT48E3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UPT48E3/TR13
Package:
DO-216AA
Datasheet:
UPT48E3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
UPT48E3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER COPPER
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UPT48
  • Pin Count
    2
  • Output Type
    Fixed
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    48V
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    2A
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    54V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.78A
  • Min Input Voltage
    2.9V
  • Clamping Voltage
    84.3V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Switching Frequency
    3MHz