  • UPW1V102MHD
UPW1V102MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V102MHD
HK JDW NO:
555-UPW1V102MHD
Description:
UPW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.945A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 88
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V102MHD
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    1.945A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.463A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm