  • URS0J682MHD
URS0J682MHD
advertisement
Manufacturer No:
URS0J682MHD
HK JDW NO:
555-URS0J682MHD
Description:
URS 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.66A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URS0J682MHD
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.2852mA
  • Ripple Current
    1.66A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.38
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.66A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.909A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm