  • URZ0J103MHD1TN
URZ0J103MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
URZ0J103MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URZ0J103MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
URZ 10000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.45A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URZ0J103MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    URZ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6675A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm