  • UUE1A221MNS1GS
UUE1A221MNS1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUE1A221MNS1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUE1A221MNS1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUE1A221MNS1GS
Description:
UUE 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 140mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 809
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UUE1A221MNS1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UUE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    66μA
  • Ripple Current
    140mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    93.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    140mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm