  • UUQ0J101MCL1GB
UUQ0J101MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UUQ0J101MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUQ0J101MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUQ0J101MCL1GB
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUQ0J101MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UUQ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    60mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7mm