  • UVP1H4R7MDD1TD
UVP1H4R7MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1H4R7MDD1TD
HK JDW NO:
555-UVP1H4R7MDD1TD
Datasheet:
UVP1H4R7MDD1TD
Description:
NICHICON UVP1H4R7MDD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF,
Step5Bar-code shipping tag
UVP1H4R7MDD1TD
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00705mA
  • Ripple Current
    34mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34mA @ 120Hz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%