  • V18MLE0603LH
V18MLE0603LH
advertisement
Manufacturer No:
V18MLE0603LH
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V18MLE0603LH
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
V18MLE0603LH
Description:
VARISTOR 25V 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V18MLE0603LH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    MLE
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Platinum (Ag/Pt)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    18V
  • Clamping Voltage
    50V
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    28V
  • Varistor Voltage (Min)
    22V
  • Varistor Voltage (Typ)
    25V
  • Varistor Voltage
    25V
  • Clamping Current
    1A
  • Length
    1.6mm