  • VESD12-02V-G-08
VESD12-02V-G-08
advertisement
Manufacturer No:
VESD12-02V-G-08
HK JDW NO:
884-VESD12-02V-G-08
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
VESD12-02V-G-08
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VESD12-02V-G-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Depth
    900μm
  • Base Part Number
    VESD*-02V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    25V Typ
  • Clamping Voltage
    25V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    2A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    25W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    14V
  • Capacitance @ Frequency
    30pF @ 1MHz
  • ESD Protection
    Yes
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    600μm
  • Length
    1.3mm