  • VESD16A5-06GHG3-08
VESD16A5-06GHG3-08
advertisement
Manufacturer No:
VESD16A5-06GHG3-08
HK JDW NO:
884-VESD16A5-06GHG3-08
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VESD16A5-06GHG3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Supplier Device Package
    SOT-363
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17V
  • Power - Peak Pulse
    100W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.6A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    28V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V Max
  • Unidirectional Channels
    5
  • Capacitance @ Frequency
    27pF @ 1MHz