  • VJ1812A101JXGAT
VJ1812A101JXGAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1812A101JXGAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1812A101JXGAT
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
VJ1812A101JXGAT
Purchasing and Inquiry
VJ1812A101JXGAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1812A101JXGAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
VJ1812A101JXGAT Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1812A101JXGAT applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
VJ1812A101JXGAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    1kV
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.18mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm
  • Thickness
    2.1844mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm