  • VJ1812Y224KXCAT
VJ1812Y224KXCAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1812Y224KXCAT
HK JDW NO:
877-VJ1812Y224KXCAT
Datasheet:
VJ1812Y224KXCAT
Purchasing and Inquiry
VJ1812Y224KXCAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
VJ1812Y224KXCAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
VJ1812Y224KXCAT Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1812Y224KXCAT applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VJ1812Y224KXCAT
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.18mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm
  • Thickness
    2.1844mm