  • VKP222MCQERZKR
VKP222MCQERZKR
advertisement
Manufacturer No:
VKP222MCQERZKR
HK JDW NO:
886-VKP222MCQERZKR
Datasheet:
VKP222MCQERZKR
Purchasing and Inquiry
VKP222MCQERZKR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.472Dia 12.00mm.(URac) of the component is always 760V.Its coefficient is Y5U E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 12.5mm.
VKP222MCQERZKR Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
has rated (AC) voltage of 760V
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VKP222MCQERZKR Applications
There are a lot of Vishay BC Components VKP222MCQERZKR applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VKP222MCQERZKR
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    4720
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    760V
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    12mm