  • VS-GB75LP120N
VS-GB75LP120N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB75LP120N
HK JDW NO:
884-VS-GB75LP120N
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-GB75LP120N
Description:
IGBT 1200V 170A 658W INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB75LP120N
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.82V @ 15V, 75A (Typ)
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.52nF @ 25V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3 + 4)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL (197)
  • Max Power Dissipation
    658W
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    658W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.82V
  • Max Collector Current
    170A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    5.52nF