  • VY2103M63Y5UG6UV0
VY2103M63Y5UG6UV0
advertisement
Manufacturer No:
VY2103M63Y5UG6UV0
HK JDW NO:
886-VY2103M63Y5UG6UV0
Datasheet:
VY2103M63Y5UG6UV0
Purchasing and Inquiry
VY2103M63Y5UG6UV0 Overview
Programs on this device are of 0.630Dia 16.00mm size/dimension.Temperatures greater than -40°C are recommended for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2103M63Y5UG6UV0 Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2103M63Y5UG6UV0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2103M63Y5UG6UV0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VY2103M63Y5UG6UV0
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    10000pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm