  • VY2150K29U2JS6TV7
VY2150K29U2JS6TV7
advertisement
Manufacturer No:
VY2150K29U2JS6TV7
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2150K29U2JS6TV7
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2150K29U2JS6TV7
Purchasing and Inquiry
VY2150K29U2JS6TV7 Overview
Programs on this device are of 0.295Dia 7.50mm size/dimension.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -40°C.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
VY2150K29U2JS6TV7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
VY2150K29U2JS6TV7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2150K29U2JS6TV7 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
VY2150K29U2JS6TV7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    15pF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y2
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C