  • VY2221K29Y5SS63V5
VY2221K29Y5SS63V5
advertisement
Manufacturer No:
VY2221K29Y5SS63V5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2221K29Y5SS63V5
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2221K29Y5SS63V5
Purchasing and Inquiry
VY2221K29Y5SS63V5 Overview
A program's size/dimension is 0.295Dia 7.50mm for this device.Moreover, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 2200.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2221K29Y5SS63V5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
VY2221K29Y5SS63V5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2221K29Y5SS63V5 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
VY2221K29Y5SS63V5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2200
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5S
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm