  • VY2221K29Y5SS6UV5
VY2221K29Y5SS6UV5
advertisement
Manufacturer No:
VY2221K29Y5SS6UV5
HK JDW NO:
886-VY2221K29Y5SS6UV5
Datasheet:
VY2221K29Y5SS6UV5
Purchasing and Inquiry
VY2221K29Y5SS6UV5 Overview
Ceramic capacitor is 0.295Dia 7.50mm in size/dimension for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE (V): 2200.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2221K29Y5SS6UV5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
VY2221K29Y5SS6UV5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2221K29Y5SS6UV5 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2221K29Y5SS6UV5
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2200
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5S
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm