  • VY2330K29U2JS6UV7
VY2330K29U2JS6UV7
advertisement
Manufacturer No:
VY2330K29U2JS6UV7
HK JDW NO:
886-VY2330K29U2JS6UV7
Datasheet:
VY2330K29U2JS6UV7
Purchasing and Inquiry
VY2330K29U2JS6UV7 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.In addition, this ceramic capacitor features a RATED AC VOLTAGE (V): 2600.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
VY2330K29U2JS6UV7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
VY2330K29U2JS6UV7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2330K29U2JS6UV7 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2330K29U2JS6UV7
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    33pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm