  • VY2680K29Y5SS63V5
VY2680K29Y5SS63V5
advertisement
Manufacturer No:
VY2680K29Y5SS63V5
HK JDW NO:
886-VY2680K29Y5SS63V5
Datasheet:
VY2680K29Y5SS63V5
Purchasing and Inquiry
VY2680K29Y5SS63V5 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.In addition, this ceramic capacitor features a RATED AC VOLTAGE (V): 2200.Its coefficient is Y5S and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
VY2680K29Y5SS63V5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
VY2680K29Y5SS63V5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2680K29Y5SS63V5 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
VY2680K29Y5SS63V5
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2200
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5S
  • Multilayer
    No
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm