  • VY2681M29Y5US6TV5
VY2681M29Y5US6TV5
advertisement
Manufacturer No:
VY2681M29Y5US6TV5
HK JDW NO:
886-VY2681M29Y5US6TV5
Datasheet:
VY2681M29Y5US6TV5
Purchasing and Inquiry
VY2681M29Y5US6TV5 Overview
Ceramic capacitor is 0.295Dia 7.50mm in size/dimension for this device.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 2200 characteristic.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5U E.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2681M29Y5US6TV5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2681M29Y5US6TV5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2681M29Y5US6TV5 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2681M29Y5US6TV5
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y2
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2200
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.0038mm