  • WKO222MCPCJ0KR
WKO222MCPCJ0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKO222MCPCJ0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKO222MCPCJ0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKO222MCPCJ0KR
Purchasing and Inquiry
WKO222MCPCJ0KR Overview
A 0.512Dia 13.00mm size/dimension program is available for this device.The ceramic capacitor is also characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 440.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.A voltage of 440V is required to operate this capacitor.
WKO222MCPCJ0KR Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 440V
WKO222MCPCJ0KR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKO222MCPCJ0KR applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
WKO222MCPCJ0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    WKO
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    K4000
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Width
    5mm