  • WKO472MCPEF0KR
WKO472MCPEF0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKO472MCPEF0KR
HK JDW NO:
886-WKO472MCPEF0KR
Datasheet:
WKO472MCPEF0KR
Purchasing and Inquiry
WKO472MCPEF0KR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.709Dia 18.00mm.Additionally, this ceramic capacitor has a RATED AC VOLTAGE: 300V.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U E.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 12.5mm.
WKO472MCPEF0KR Features
a size/dimension of 0.709Dia 18.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
WKO472MCPEF0KR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKO472MCPEF0KR applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
WKO472MCPEF0KR
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm