  • WKP101MCPEF0KR
WKP101MCPEF0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP101MCPEF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKP101MCPEF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKP101MCPEF0KR
Purchasing and Inquiry
WKP101MCPEF0KR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.(URac) of the component is always 760V.This coefficient equals Y5S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 12.5mm.
WKP101MCPEF0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 760V
with Y5S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
WKP101MCPEF0KR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKP101MCPEF0KR applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
WKP101MCPEF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WKP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    K1500
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    760V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm