  • WKP331MCPEF0KR
WKP331MCPEF0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP331MCPEF0KR
HK JDW NO:
886-WKP331MCPEF0KR
Datasheet:
WKP331MCPEF0KR
Purchasing and Inquiry
WKP331MCPEF0KR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 760V, it can be operated with a voltage of rated DC.
WKP331MCPEF0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 760V
WKP331MCPEF0KR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKP331MCPEF0KR applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
WKP331MCPEF0KR
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    760V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    K4000
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6mm