  • X24-019WNI
X24-019WNI
advertisement
Manufacturer No:
X24-019WNI
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-X24-019WNI
Package:
Module
Datasheet:
X24-019WNI
Purchasing and Inquiry
X24-019WNI Overview
Surface Mount is used for RF Transceiver' mounting.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Bulk package.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XStream? family.5V voltage is available from the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Surface Mount mount.
X24-019WNI Features
Surface Mount
Bulk package
5V volts
X24-019WNI Applications
There are a lot of Digi X24-019WNI RF Transceiver Modules applications.
  • Medical
  • Automotive
  • Home and Security
  • Smart Meters
  • Health care
  • Thermostats
  • Fitness
  • Utility and Smart Energy
  • Internet Radio
  • Remote Control
Step5Bar-code shipping tag
X24-019WNI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    XStream™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    18.8kbps
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Integrated, Wire Antenna
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    80mA
  • Current - Transmitting
    150mA