  • X9015US8IZ-2.7T1
X9015US8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9015US8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9015US8IZ-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9015US8IZ-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9015US8IZ-2.7T1 Overview
A package containing SOIC files contains it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.Pentometer consists of 32 positions.It is designed 8 terminations.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.50kOhm can limit the flow.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 8 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 50μA.
X9015US8IZ-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9015US8IZ-2.7T1 Applications
  • Industrial control circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Analogue circuit
  • Adjusting the LCD Display
  • Automated caliberation
  • Adjust VCOM settings
  • Used as voltage divider
  • Automatic detection of equipment
  • Power supply
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9015US8IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm