  • X9116WM8I-2.7
X9116WM8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9116WM8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9116WM8I-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9116WM8I-2.7
Description:
X9116 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9116WM8I-2.7 Overview
There are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 16 taps are provided.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Family X9116 includes pentometer.
X9116WM8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9116WM8I-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
  • Used as voltage divider
  • Bias adjustment circuits
  • Motor control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Testing equipment
  • Power supply
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
X9116WM8I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9116
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    16
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C