  • X9250TS24Z-2.7
X9250TS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9250TS24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9250TS24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9250TS24Z-2.7 Overview
The file is contained in SOIC packages.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.In total, pentometer has 256 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.The following programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.70°C ensures stable operation.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.In this case, a supply voltage of 2.7V will be sufficient to power it.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 400μA.
X9250TS24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9250TS24Z-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Communication device
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Healthcare Products
  • Motor control
  • Medical equipment
  • Cell phone
  • Adjust VCOM settings
  • Brightness of monitors
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9250TS24Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm