  • X9250TV24I
X9250TV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9250TV24I
HK JDW NO:
391-X9250TV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9250TV24I
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250TV24I Overview
It is contained in TSSOP pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.The pentometer consists of 256 positions.A termination of 24 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.A 24 pin can be seen in the digi devices.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 24 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it delivers voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.
X9250TV24I Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
X9250TV24I Applications
  • Used as voltage divider
  • Adjusting the LCD Display
  • Healthcare Products
  • LEDs
  • Used as programmable gain amplifier
  • DAC
  • Automated caliberation
  • Communication device
  • Power meter
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9250TV24I
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm