  • X9250US24-2.7
X9250US24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9250US24-2.7
HK JDW NO:
391-X9250US24-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X9250US24-2.7
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250US24-2.7 Overview
The file is contained in SOIC packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 24 is intended.You will find here 4 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows pins 24.The flow can be limited by 50kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.It is capable of delivering voltage at 3/5V.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.
X9250US24-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9250US24-2.7 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Audio Volume control
  • Optic fiber network
  • Matching Linear Impedance
  • Speakers
  • PC
  • Refrigerator
  • Sensor auto referencing circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9250US24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm