  • X9250UV24IZ-2.7
X9250UV24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9250UV24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9250UV24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9250UV24IZ-2.7
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9250UV24IZ-2.7 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.There are 256 positions in pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.A flow rate limit of 50kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 24 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.5.5V is its maximum supply voltage.2.7V is the minimum supply voltage it can operate at.If the supply current is operated in the range of 400μA or higher, it will provide its performance.
X9250UV24IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9250UV24IZ-2.7 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
  • Programmable I to V converter
  • Industrial control circuits
  • Analogue circuit
  • Automatic gain control
  • Brightness of monitors
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9250UV24IZ-2.7
    Select All
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C