  • X9251TV24I
X9251TV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9251TV24I
HK JDW NO:
391-X9251TV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9251TV24I
Description:
24 Pin Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
X9251TV24I Overview
It is contained in TSSOP pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices has 24 pins.Limiting the flow with 100kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.
X9251TV24I Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9251TV24I Applications
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Household appliances
  • DAC
  • Medical equipment
  • Analogue circuit
  • Programmable voltage regulator
  • Gas detection circuit
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage resistance conversion
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9251TV24I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Frequency
    2MHz