  • X9251US24IZ-2.7
X9251US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251US24IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9251US24IZ-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9251US24IZ-2.7
Description:
X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9251US24IZ-2.7 Overview
A package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.In general, Surface Mount is recommended for mounting.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Family X9251 includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9251US24IZ-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9251US24IZ-2.7 Applications
  • Automatic gain control
  • Used as variable resistor
  • Used as voltage divider
  • Medical equipment
  • Sensor auto referencing circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Bias adjustment circuits
  • Contrast control of monitors
  • Industrial control circuits
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9251US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9251
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C