  • X9251UV24I-2.7
X9251UV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251UV24I-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9251UV24I-2.7
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251UV24I-2.7 Overview
In total, pentometer has 256 positions.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices displays 24 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.digipots operating under the max resistance tolerance of 20% are allowed.Maintaining an operating temperature below 85°C is recommended.It consists of 24 terminals. This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
X9251UV24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9251UV24I-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9251UV24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable voltage regulator
  • Audio level control
  • Programmable I to V converter
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • Refrigerator
  • Power supply
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9251UV24I-2.7
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm