  • X9252UV24IZ-2.7
X9252UV24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252UV24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9252UV24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9252UV24IZ-2.7 Overview
There are TSSOP packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 24 pins.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 24 pins on this potentiameter.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There is a voltage delivery capability of 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.
X9252UV24IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
X9252UV24IZ-2.7 Applications
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable power supplies
  • LEDs
  • Automatic detection of equipment
  • Testing equipment
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Bias adjustment circuits
  • Healthcare Products
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9252UV24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm