  • X9252WS24IZ-2.7
X9252WS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252WS24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9252WS24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9252WS24IZ-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.The digi devices displays 24 pins.Limiting the flow with 10kOhm is possible.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.5.5V is its maximum supply voltage.In order to function, the supply voltage must be at least 0.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 3mA range.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9252WS24IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9252WS24IZ-2.7 Applications
  • Power meter
  • Adjust VCOM settings
  • Contrast control of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Bias adjustment circuits
  • Adjusting the LCD Display
  • Automatic gain control
  • Analogue circuit
  • Wheatstone bridges
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9252WS24IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm