  • X9258US24IZ-2.7T2
X9258US24IZ-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24IZ-2.7T2
HK JDW NO:
391-X9258US24IZ-2.7T2
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9258US24IZ-2.7T2 Overview
A package containing SOIC files contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.256 positions make up the pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.On the digi devices, you can see the 24 pins.The flow can be limited by 50kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.This electronic potentiometer needs to operate at 100μA supply current in order to deliver its performance.
X9258US24IZ-2.7T2 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9258US24IZ-2.7T2 Applications
  • Gas detection circuit
  • Audio level control
  • Household appliances
  • Automated caliberation
  • Audio Volume control
  • Adjusting the LCD Display
  • Joysticks
  • Power meter
  • Programmable power supplies
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24IZ-2.7T2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm