  • X9258UV24
X9258UV24
advertisement
Manufacturer No:
X9258UV24
HK JDW NO:
391-X9258UV24
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9258UV24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258UV24 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are 24.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Its total resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.24 pins can be seen in The digi devices.50kOhm can limit the flow.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 5V, it can deliver voltage.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9258UV24 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9258UV24 Applications
  • Automatic gain control
  • Cell phone
  • Noise-free volume controller
  • Healthcare Products
  • Adjust VCOM settings
  • Joysticks
  • Low power system
  • PC
  • Optic fiber network
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
X9258UV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9258UV24.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm