  • X9259TV24-2.7
X9259TV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259TV24-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9259TV24-2.7
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259TV24-2.7 Overview
The pentometer consists of 256 positions.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.On the digi devices, you can see the 24 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 2.7V, it can deliver voltage.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.The digipot can operate with a maximum tolerance of 20%.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.The electronic potentiometer contains 24 terminals.
X9259TV24-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9259TV24-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9259TV24-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • PC
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage resistance conversion
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • Programmable power supplies
  • Speakers
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9259TV24-2.7
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    2.7V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm