  • X9259UV24-2.7T1
X9259UV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259UV24-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9259UV24-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259UV24-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In the digi devices, 24 pins can be seen.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.2.7V is the voltage it can deliver.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9259UV24-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
X9259UV24-2.7T1 Applications
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Noise-free volume controller
  • Speakers
  • Automatic gain control
  • Healthcare Products
  • Automotive electronics
  • Refrigerator
  • Household appliances
  • Joysticks
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9259UV24-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.7V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm