  • X9259UV24IZ-2.7
X9259UV24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259UV24IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9259UV24IZ-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9259UV24IZ-2.7
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259UV24IZ-2.7 Overview
There is a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In total, pentometer has 256 positions.There are 24 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, there are 24 pins.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The X9259 family contains pentometer.This digital variable resistor displays Selectable Address.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9259UV24IZ-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9259UV24IZ-2.7 Applications
  • Gas detection circuit
  • Programmable I to V converter
  • Cell phone
  • Automatic gain control
  • Joysticks
  • Programmable voltage regulator
  • Bias adjustment circuits
  • Industrial control circuits
  • Power supply
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9259UV24IZ-2.7
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm