  • X9260TS24-2.7
X9260TS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260TS24-2.7
HK JDW NO:
391-X9260TS24-2.7
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9260TS24-2.7 Overview
There are SOIC packages in this package.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Bulk package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You will find here 2 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices has 24 pins.You can limit the flow by using 100kOhm.Mounted by Surface Mount.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.At 3/5V, it can deliver voltage.70°C ensures stable operation.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.High accuracy can be maintained at 2MHz frequencies.
X9260TS24-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9260TS24-2.7 Applications
  • Household appliances
  • Used as voltage divider
  • Automatic gain control
  • Stereo
  • Voltage resistance conversion
  • DAC
  • Noise-free volume controller
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9260TS24-2.7
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm