  • X9260US24I
X9260US24I
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24I
HK JDW NO:
391-X9260US24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9260US24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9260US24I Overview
It is contained in SOIC pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.256 positions make up the pentometer.This termination is designed for 24.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 24 pins.50kOhm can limit the flow.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.When the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9260US24I Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9260US24I Applications
  • Programmable power supplies
  • Wheatstone bridges
  • Programmable I to V converter
  • Automatic gain control
  • Joysticks
  • Sensor trimming instrumentation
  • DAC
  • Motor control
  • Industrial control
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24I
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -3V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm