  • X9261US24Z-2.7T1
X9261US24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9261US24Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9261US24Z-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Pin Digital PotentiometersSPIMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9261US24Z-2.7T1 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.A 24 pin can be seen in the digi devices.The flow can be limited by 50kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.At 5V, the potentiometer conducts.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.5.5V is the maximum voltage that it can handle.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.The supply current must be operated at 400μA in order to deliver its performance.It is possible to categorize supplies by Single.
X9261US24Z-2.7T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9261US24Z-2.7T1 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Gas detection circuit
  • Automatic gain control
  • Voltage control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio level control
  • Adjustable current control
  • Analogue circuit
  • LEDs
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9261US24Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Weight
    1.098005g
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Single
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Height
    2.35mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    7.6mm