  • X9261US24Z-2.7T1
X9261US24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9261US24Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9261US24Z-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9261US24Z-2.7T1
Description:
X9261 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9261US24Z-2.7T1 Overview
A package containing it contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of X9261 family.
X9261US24Z-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9261US24Z-2.7T1 Applications
  • Programmable computer
  • Programmable power supplies
  • Industrial control circuits
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Gas detection circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Voltage resistance conversion
  • Automotive electronics
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9261US24Z-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9261
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C