  • X9268TS24
X9268TS24
advertisement
Manufacturer No:
X9268TS24
HK JDW NO:
391-X9268TS24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9268TS24
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9268TS24 Overview
This file is contained in a package of SOIC.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In total, pentometer has 256 positions.There are 24 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.The digi devices show 24 pins.The flow can be limited by 100kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.3/5V is the voltage it can deliver.Stability is ensured by the maximum 70°C.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY
X9268TS24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9268TS24 Applications
  • Household appliances
  • Power supply
  • Contrast control of monitors
  • Testing equipment
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automatic detection of equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9268TS24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9268TS24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm